недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Убава вест за прилепчани, премиерот најави 1.000 нови вработувања

gruevski-fb500

Последни вести

Премиерот Никола Груевски најави влез на нова инвестиција во Македонија. Станува збор за американска компанија која ќе инвестира во Прилеп и ќе вработи 1.000 луѓе.

-Убава вест за прилепчани. Нова американска инвестиција и можност за вработување на 1.000 лица. Нашата работа и упорност дадоа резултати, напиша Груевски на својот профил социјалната мрежа Фејбук.

Американската компанија Гентерм е лидер на светскиот пазар и развивач на иновативни технологии за термален менаџмент.

-Во првата фаза ќе се изградат простории од над 6.000 метри квадратни, а се планира со работа да се почне во четвртиот квартал од 2015 година. Во новите простории ќе се произведуваат индустриски производи, а се очекува да се отворат работни места за 1.000 лица, се вели во соопштението од компанијата.

Најчитани вести