вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Убиен директор на банка во Тирана

Албанската полиција денеска соопштила дека во центарот на Тирана е убиен директорот на „Крединс Банка“, една од најголемите приватни банки во земјата.

18-1ab4LG.Em.55

Последни вести

Албанската полиција денеска соопштила дека во центарот на Тирана е убиен директорот на „Крединс Банка“, една од најголемите приватни банки во земјата.

Артан Санто, еден од основачите на таа банка е убиен додека влегувал во канцеларијата, соопштил портпаролот на полицијата Алма Катриџини.

Повикувајќи се на изјави на сведоци, новинските агенции пренесоа дека двајца мажи на мотор најпрво си муабетеле со Санто, а потоа во него испукале шест куршуми, од кои еден во главата.

Мотивот за убиството засега не е познат. Санто (58) бил извршен и генерален директор на „Крединс Банка“ 11 години. Тоа е една од 16-те банки во Албанија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести