петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Убиен џихадистички водич во Мали

somalian-564x272

Последни вести

Високиот раководител на џихадистичката група ал-Мурабитун во Мали,  Ахмед ел Тилемси, беше убиен во операцијата на француските сили во регионот на Гао на северот од Мали, јавува МИА.

Според соопштението на француската армија, во операцијата биле „неутрализирани“ десетина членови на една терористичка група.

Операцијата била изведена во координација со властите на Мали.

Деновиве во Франција се отвори полемика по ослободувањето на заложеникот Серж Лазаревиќ, кој беше киднапиран од џихаистите во Мали. Имено, за неговото ослободување од џихадистите биле ослободени џихадисти, што би можело да влијае врз понатамоѓното француско ангажирање.

Најчитани вести