понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Убиен еден од лидерите на антивладините протести во Тајланд

„Сутин Таратин е погоден со метак во глава додека држел говор на еден камиион во предградие на Бангкок“, изјави портпаролот на демонстрантите

tajland

Поврзани вести

Еден од лидерите на антивладините протести во тајландската претстолнина во Бангкок загина, а неколку демонстранти се повредни кога се обидоа да ги спречат избирачите кои сакаа да гласат денеска бидејќи 2 февруари кога е официјалниот ден, нема да можат да дојдат на избирачките места.

„Сутин Таратин е погоден со метак во глава додека држел говор на еден камиион во предградие на Бангкок“, изјави портпаролот на демонстрантите.

Според него, владата не успеала да обезбеди сигурност и безбедност и покрај тоа што полицијата доби овластување за да ги контролира протестите.Демонстрантите блокираа 45 од 50 избирачки места во Бангкок, а пречки во гласањето имаше во 10 од 76 тајландски провинции.

Од Владата вчера најавија дека премиерката Јинглук Шинаватра е подготвена да разговара за откажување на изборите на 2 февруари ако активистите ги завршат протестите кои траат веќе два месеци.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести