сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Убиен ирански дипломат во Јемен

Никој од иранската амбасада во Јемен не сакал да го коментира нападот.

sana jemen

Поврзани вести

Иранскиот дипломат Али Ашгар Асади, кој бил ранет во оружен напад во јеменската престолнина Сана, бил опериран и пренесен на интензивна нега, но починал по еден час.

„Непознати лица пукале во три наврати во правец на дипломатот во моментот кога излегуваше од резиденцијата на иранскиот амбасадор во близина на трговскиот центар во дипломатската населба Хада“, рекол полициски извор кој не можел да ги прецизира мотивите за нападот.

Иранскиот дипломат, Нур Ахмад Никбахт, кој е киднапиран во јули во Сана, се’ уште е во рацете на киднаперите, кои , според племенски извори, би можеле да бидат припадници на Ал Каеда.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести