среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Убиен италијански новинар во Славјанск

Дел од западните медиуми синоќа објавија дека во нападот биле ранети и италијански репортер и еден преведувач за кои сеуште не се знае дали се живи.

A Ukrainian soldier, with armoured personnel carriers behind him, points his weapon at an approaching car at a checkpoint near the town of Slaviansk in eastern Ukraine

Поврзани вести

Италијанското МНР  соопшти дека италијанскиот новинар Андреа Рокели бил убиен вчера во минофрлачки напад во близина на украинскиот град Славјанск кој е бастион на проруските сепаратисти.

„За жал сите податоци со кои располагаме, покажуваат дека тој починал. Очекуваме само втора потврда, препознавање на телото“, изјавил портпарол на Министерството.

Дел од западните медиуми синоќа објавија дека во нападот биле ранети и италијански репортер и еден преведувач за кои сеуште не се знае дали се живи.

Според Рогелон, тројцата пристигнале на линијата на фронтот јужно од Славјанск и сакале да излезат од возилото, кога западнале под минофрлачки напад.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести