петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Убиен клучен сведок за судењето на Морси

Mohammed-Morsi_2322003b

Последни вести

Во експлозија на бомба пред египетското министерство за надворешни работи убиени се тројца полицајци, вклучувајќи го и клучниот сведок на судењето на симантиот претседател Мухамед Морси.

Одговорноста за овој напад ја преземала исламистичката милитантска група Ајнад Миср.

Во своето соопштение, оваа група навела дека операцијата покажала дека можат да дојдат и до министерството за надворшни работи и да ги убијат сите службеници.

Исто така, додадоа дека операциите за одмазда нема тука да застанат.

Еден од загинатите полицајци бил и Мухамед Махмуд Абу Сареа, кој бил клучен сведок на судењето за Морси, јавува Ројтерс.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести