Балкан

Убиен Косовец кој бил командир на Исламска држава

Убиен Косовец кој бил командир на Исламска држава

Абу Абдулах Косовои, висок командир на Исламската држава од Косово вчера бил убиен од бомба поставена покрај патот во близина на Мосул, Ирак.

Бригадите на Мосул, група граѓани кои се борат против „Исламската држава“, се сомничат за нападот.

– Конвојот од шест возила беше на пат кон воената база „Кхалид“ кога беше погоден од две бомби во близина на Аун Јахиш – кажал извор од Мосул.

Исламската држава во јуни изврши инвазија врз Мосул, вториот по големина град, и ја истера целата христијанска заедница. Се верува дека Косовои бил највисок командир на терористичката група во Ирак.

Во октомври 2013 година Абу Абдулах, кој е по потекло од Косово, се појави во видео чија цел е да регрутира Албанци. Беше снимено во Сирија.

– Мои муслимански браќа, овој совет е од Левант, земјата на Џихадот, како што можете да видите, Алах нè благослови со оваа победа – вели во видеото. Во текстот се објаснува дека голем број Американци и други луѓе од Западот ѝ се придружиле на Исламската држава во Сирија и во Ирак. Абдулах во видеото ги повикува муслиманите да го остават комфорот во Европа и да дојдат да се борат во Сирија.

Голем број луѓе од оваа група се од „албанскиот свет“ (Албанија, Косово, Македонија, Србија и од Црна Гора). Во август годинава Меѓународниот центар за истражување на радикализацијата од Лондон наведе дека околу 300 албански борци од Косово, Македонија и од Албанија им се придружиле на џихадистите во Сирија.

Во март албанските власти уапсија осум луѓе, вклучително двајца радикални имами осомничени за регрутирање Албанци со цел да се приклучат кон милитантните групи во Сирија. Косовската полиција во последниот случај уапси 40 луѓе за кои верува дека се членови или симпатизери на „Исламската држава“.

Агенцијата „Асошиејтед прес“ пред неколку месеци објави дека делегација на сириската опозиција, на пат кон САД, застанала во Приштина со цел да преговара да се користи искуството на Ослободителната војска на Косово во Сирија.