недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Убиен мексикански кандидат за пратеник

mexicoPolice_1592108c

Последни вести

Мексикански кандидат за пратеник беше застрелан вчера во град во близина на Мексико Сити, со што стана четвртиот политичар убиен во Мексико неспоредно пред парламентарните избори, кои ќе се одржат в недела, пренесе МИА.

Мигел Анхел Луна, кој е поранешен градоначалник на гратче во Мексико бил нападнат од вооружени мажи во канцеларијата, која ја изнајмил за предизборните активности, се наведува во соопштението на неговата Партија за демократска револуција. Луна починал во болница кусо по нападот.

Од март тројца кандидат за градоначалници се убиени во јужните мексикански држави Мичоакан и Гереро, а вооружена групација упадна во понеделникот во седиштето на Изборната комисија во градот Тлапа и опожари над 116.000 гласачки ливчиња.

Радикалните групации и синдикатите во сферата на образованието ветија дека ќе го саботираат неделното гласање за Долниот дом на Конгресот, девет гувернерски позиции и неколку стотици градоначалнички функции.

Најчитани вести