вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Убиен напаѓачот во кампусот во Орегон

Убиен напаѓачот во кампусот во Орегон. Американските медиуми објавија дека 26-годишниот Крис Харпер Мерсер е убиецот на десет луѓе во колеџот во градот Роузберг во американската сојузна држава Орегон.

merser-1

Поврзани вести

Убиен напаѓачот во кампусот во Орегон. Американските медиуми објавија дека 26-годишниот Крис Харпер Мерсер е убиецот на десет луѓе во колеџот во градот Роузберг во американската сојузна држава Орегон. Мерсер бил застрелан од полицијата, пренесува БТА.

Според полицијата, напаѓачот на себе носел панцир и бил тешко вооружен. Со себе носел голамо количество муниција.

Шерифот на полицијата изјави дека на местото биле испратени тактички единици.

Во нападот биле убиени десет лица, а седум други се повредени. Инаку претходните проценки беа дека бројот на жртви и на повредени е многу поголем.

kampus-1

Според очевидците, црнецот Мерсер упаднал во колеџот Ампукуа пукајќи и прашувајќи ги студентите на која религија припаѓаат. Тој ги застрелал тие што се изјасниле како христијани.

Пред да оди на операција, една од жртвите, Анастасија Бојлан им раскажала на татко и и брат и дека напаѓачот влегол во нејзината училиница со пукање. Професорот бил веднаш застрелан, а сите во училницата легнале на под.

Напаѓачот додека ја полнел пушката им наредил на сите студенти што се христијани да станат.

Откако станале, Мерсер рекол:

Добро бидејќи сте христијани, ќе го видите Бог за една секунда, раскажува таткото на Бојлан за Си Ен Ен.

kampus-2

Дел од американските медиуми јавија дека Мерсер бил студент на колеџот, како и оти напаѓачот претходно на интернет-страницата „4chan“ ги објавил своите намери за нападот во колеџот.

Градот Роузберг, кој има околу 20.000 жители, се наоѓа на околу 420 километри јужно од Портланд.

Најчитани вести