петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Убиена претседателката на шпанската провинција Леон

izabel

Последни вести

Претседателката на шпанската провинција Леон и претседател на Конзервативната народна партија во провинцијата, Изабел Караско, убиена е доцна синоќа.

Таа е убиена со неколку истрели од огнено оружје, изјави портпаролката на полицијата.

„Една жена е уапсена и е под истрага за можна вмешаност во убиството“, додаде портпаролот на националната полиција.

Шпанскиот премиер Маријано Рахој и други претставници на Националната партија која е на власт во Шпанија, како и социјалистичката опозиција, ги откажаа планираните обврски во пресрет на европските избори. (Крај)

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести