среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Убиени четворица напаѓачи на аеродромот во Кабул

81645

Поврзани вести

Четворица напаѓачи се убиени во нападот врз аеродромот во Кабул.

Нападот завршил, а зоната е ослободена од буновниците. Сите напаѓачи, кои биле забарикадирани во една од зградите се убиени.

Претходно беше соопштено дека неколку десетици вооружени мажи окупирале две новоизградени згради на 700 метри северно од аеродромскиот комплекс и оттаму почнале да стрелаат со автоматско оружје и рачни противтенковски гранати врз аеродромот и врз ловците на мултинационалните сили ИСАФ, кои прелетувале над Кабул.

Засега не е евидентирана материјална штета врз аеродромот. Неколку ракети паднале во делот на аеродромот, но ниту еден авион не е оштетен.

Одговорноста за нападот ја презедоа Талибанците преку својот портпарол Забиула Муџахид.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести