недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Убиени девет лица на изборите во Нигерија

Technical problems, violence mark tense election in Nigeria

Последни вести

Девет лица се убиени во Нигерија, каде во 29 од 36 држави се одржуваат парламентарни и локални избори за гувернери, објави МИА.

Парламентарните избори се одржуваат по победата на опозицијата во претседателската трка без преседан, пред две недели.

Убиствата се случиле во државата Риверс, богата со нафта, каде според опозицискиот кандидат за гувернер Дакук Петерсиде, се убиени осум негови приврзаници.

Во меѓувреме, полицијата соопшти дека во истата држава е убиен и еден полицаец.

Медиумите објавија и дека едно избирачко место е запалено, како и домот на државниот комесар за правата на жените.

Еден од членовите на Изборната комисија истакна дека осум млади набљувачи на изборите се киднапирани, а полицијата досега успеала да ослободи само четворица од нив.

Нигериската полиција и безбедносните служби го ограничиле движењето на возилата во земјата за време на изборите и ги затвориле копнените граници на земјата.

Најчитани вести