понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 75

Убиени две лица во судирите меѓу Курдите и турските сили

Две лица загинаа во судирите меѓу Курдите и турската полиција, кои избија поради тврдењата дека гробишта на курдски бунтовници биле уништени, јавуваат локалните медиуми.

kurdi

Поврзани вести

Група од околу 30 максирани лица се издвоила од масата демонстранти и почнала да фрла „молотови коктели“ и рачни гранати врз силите за безбедност во областа Јуксек, во југоисточниот дел на Турција, каде што живеат мнозинство Курди.

Полицијата возвратила со солзавец и водени топови, а се слушнале и пукотници од огнено оружје.

 

Најчитани вести