петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Убиени над 30 војници при напад врз граничен премин во Египет

При нападот животите ги загубиле и тројца од напаѓачите, кои биле вооружени со рачни противтенковски ракетни фрлачи

Tourist bus blast in Egypt's Sinai

Последни вести

Најмалку 31 египетски војници загинаа, а петмина други се ранети синоќа при напад врз граничен премин во југозападниот дел на Египет, јави ДПА.

При нападот животите ги загубиле и тројца од напаѓачите, кои биле вооружени со рачни противтенковски ракетни фрлачи.

Нападот бил извршен на околу 100 километри од градот Ел Фарафра во египетската провинција Вади ал Гадид.

Засега никој не презеде одговорност за нападот, но египетските медиуми јавуваат дека тој најверојатно е дело на организрана група шверцери која дејствува во пограничниот реон.

При напад на шверцска група во истиот реон минатиот месец, беа убиени петмина египетски војници

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести