среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Убиени осум ирански граничари

iran

Последни вести

Осуммина ирански граничари се убиени во судир со сунитски бунтовници, кои преминале од соседен Пакистан, пренесе МИА.

– Вооружени терористи влегле од Пакистан во Иран и се судриле со граничарите, при што загинале осум војници. По инцидентот тие побегнале назад во Пакистан, изјави заменик гувернерот на покраината Систан-Балучистан, Али Асгар Миршекари.

Овој судир во округот Негур е најсмртоносниот напад врз иранските граничари од октомври 2013 година, кога беа убиени 14 војници

Најчитани вести