петок, 24 март 2017  |  Вести денес: 0

Убиени тројца полицајци при напад во североисточна Турција

Засега никој не презеде одговорност за нападот, бо влатите претпоставуваат дека напаѓачите се бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК).

турција

Последни вести

Двајца турски полицајци се убиени, а четворица нивни колеги и еден цивил се ранети денеска, при вооружен напад во североисточниот турски округ Трабзон, соопшти трабзонскиот гувернер Јуџел Јавуз.

Турската телевизија НТВ јави дека нападот бил извршен претпладнево во градот Мачка, без да даде други детали.

Засега никој не презеде одговорност за нападот, бо влатите претпоставуваат дека напаѓачите се бунтовници од Курдската работничка партија (ПКК).

n_101788_1

Веднаш по нападот силите за безбедност презедоа обемна акција за пронаоѓање и ликвидирање на напаѓачите, стои во полициското соопштение

Најчитани вести