петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Убиено 13 годишно палестинско момче

87262C119F3F2044B9C05DFFE1C52E35

Последни вести

Припадници на изреалеската војска убиле 13 годишно палестинско момче во едно село на Западниот брег, пренесува Ројтерс.

Момчето е погодено во градите по конфронтацијата на мештаните од селото Бејт Ликија и вооружените сили, кои пробувале да се пробијат до израелската граница.

Војниците биле нападнати од група млади момчиња кои фрлале камења, по што Баха Бадр е ранет, а починал на патот кон болницата, наведуваат палестински извори.

Израелската страна, демонстрациите ги окарактеризирала како илегални, а вооружената интервенција ја оправдала реакцијата бидејќи освен камења врз војниците биле фрлени и неколку молотови коктели.

Новите тензии меѓу Израел и Палестина започнаа во јули оваа година, кога израелската војска го нападна појасот Газа. Во текот на седуммесечното бомбардирање загинале повеќе од 2.000 цивили.

По мировните преговори, во кои посредуваа офлицијални лица во Каиро во Египет, постигнато е примирје, а признавање на Палестина за држава најавија неколку европски земји меѓу кои најгласни се Шветска и Велика Британија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести