сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ученичка од шесто одделение е пред породување

Вешто го криела стомакот со широка гардероба.

bremena zena

Поврзани вести

Тринаесет годишно девојче од Зајачар никому не сакала да го открие името на мажот од кој останала бремена, но врз основа на нејзиното однесување, надлежните заклучија дека во интимниот однос немало никакво присилување.

Центарот за социјална работа ја презеде грижата за 13 годишната ученичка во шесто одделение која е во седмиот месец од бременоста.

Таа веќе неколку месеци делуваше загрижено, но сметавме дека за тоа е виновен пубертетот. Вешто го криеше стомакот со широка гардероба, а штом се посомневавме дека е бремена, ги повикавме надлежните, велат надлежните од училиштето.

Со согласност на мајката, со која девојчето живее во изнајмен стан и која е невработена, работниците од Центарот ја сместил во семејство со кое ќе остане и по породувањето.

За девојчето и детето, кое се очекува во мај, ќе се грижи Центарот додека таа не наполни 16 години. По стекнувањето на полнолетство, девојчето и детето ќе бидат препуштени сами на себе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести