петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Учениците во Аеродром секој понеделник ќе креваат знаме

Од Општина Аеродром информираат дека церемонијата е воведена со цел кај учениците да се развие чувството на патриотизам, како и да се влее чувство на почит кон државните симболи.

zname-1

Последни вести

Од оваа учебна година, секој понеделник во школските дворови на основните училишта во општина Аеродром ќе се изведува церемонијал на кревање на државното знамето и интонирање на химната на Република Македонија, објави Дневник.

Знамето ќе се крева пред учениците во првата смена. Од Општина Аеродром информираат дека церемонијата е воведена со цел кај учениците да се развие чувството на патриотизам, како и да се влее чувство на почит кон државните симболи. Од оваа локална самоуправа додаваат дека во сите осум училишта на територијата на Општина Аеродром има поставено јарболи за таа намена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести