петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Училишни униформи за основците од Аеродром од септември

500uni4

Поврзани вести

Учениците во основние училиште во ОпштинаАеродром од септември ќе носат училишни униформи.

Трошоците за истите ќе ги покрие Општината.

Училишната облека ќе се состои од сиви панталони, бели блузи и тегет елеци со амблем, на кој ќе биде извезено логото на општина Аеродром и името на училиштето. Девојчињата ќе имаат можност да одберат здолниште или панталони.

Целта на овој проект е сите ученици да бидат облечени во исти униформи, а со тоа според градоначалникот Коневски, основните училишта во општина Аеродром ќе ги достигнат стандардите на училиштата од европските метрополи.

Со униформите ќе се постигне чуство на еднаквост меѓу децата и нема да има поделби и разлики меѓу нив во начинот на облекување. Од друга страна пак, на родителите ќе им се намалат трошоците за купување гардероба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести