вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

Училиштата во Ѓорче подготвени за првото ѕвонче

500Novoto-podracno-uciliste

Последни вести

Сите шест училишта во општината Ѓорче Петров се целосно подготвено за почетокот на новата учебна 2014-2015 година. Уредени се сите училишни дворови, училници, пристапни патишта и патеки.

Пред се ќе се презвемаат вонредни мерки за покачување на нивото на хигиента во училиштата, информираат од општината.

Општината во соработка со полициската станица Ѓорче Петров на први септември ќе го зголеми и надзорот над сообраќајот на улиците кои водат кон училиштата заради поголема безбедност на учениците. Оваа акција ќе трае една недела.

Општината апелира до граѓаните да не ги паркираат своите возила на тротоарите за да можат децата непречено да се движат кон своите училишта, да внимаат и да ги почитуваат поставените сообраќајни знаци посебно оние кои означуваат близина на училишта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести