недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Училиште за оние кои сакаат да спијат до доцна

lazy-student

Поврзани вести

Приватното училиште „Хемптон Корт Хаус“ им го оствари сонот на сите ученици кои сакаат да спијат до доцна.

Наставата во ова училиште ќе започнува исклучиво од 13:30 часот.

Директорот на училиштето, Гај Холовеј истакнал дека новиот распоред им овозможува на учениците подобро да го организираат денот.

„Постојат сé повеќе докази кои го потврдуваат тоа што наставниците и родителите веќе одамна го знаат, а тоа е дека многу тинејџери не спијат доволно во текот на неделата, а тоа има негативни последици по нивното ментално и физичко здравје”, рекол тој во изјава за Daily Mail.

Тој додал дека истражувањата јасно покажуваат дека адолесцентите се програмирани да легнуваат доцна навечер и да спијат подолго, а таквата состојба вообичаено трае до 21 година.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести