петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Училиштето „Живко Брајковски“ ќе добие нов лик

Според градоначалникот на општина Бутел, Петре Латиновски, општината ќе добие ново училиште по 50 години.

butel

Последни вести

Основното училиште „Живко Брајковски“ во општина Бутел ќе добие нов современ лик со проект од Светска банка.

Според градоначалникот на општина Бутел, Петре Латиновски, општината ќе добие ново училиште по 50 години.

Училиштето се гради на 5.000  квадратни метри, а со својата внатрешна структура ќе овозможи учениците да учат во една смена. Латиновски очекува проектот да се реализира во предвидениот рок и да биде пуштено во употреба до средината на следната година.

Од Светска банка за овој проект се обезбедени 73 милиони денари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести