вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 59

Удари врз ИД од утре и од француски носач на авиони

nosac

Поврзани вести

Француски воени авиони од утре ќе напаѓаат врз цели на Исламска држава од носач на авиони стациониран во источниот дел од Медитеранот.

– Носачот на авиони ќе биде оперативен од утре, изјави францускиот министер за одбрана Жан Ив Ле Дријан, пренесува МИА.

Новата позиција на носачот на авиони Шарл де Гол е само девет дена по нападите во Париз во кој загинаа 129 луѓе.

Францускиот министер додаде дека државата ги презела сите мерки за предострожност предострожност од евентуален напад со хемиско или биолошко оружје за кој постои ризик. Тој додаде дека француските власти не исклучуваат ништо по серијата напади во Париз.

Најчитани вести