сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УЕФА ги одби жалбите на Албанија и Србија

srbija--albanija-500

Последни вести

Комисијата за жалби на УЕФА ги одби жалбите на националните сојузи на Србија и Албанија, па така казните остануваат на сила добиени по случувањата на мечот одигран во Белград.

Тоа значи дека Србија останува без три бода, ќе мора да плати 100.000 евра и два меча ќе игра без присуство на публика. Откако е одбиена жалбата и на ФС на Албанија, поразот со службени 3:0 останува да важи, а исто како и Србите, така и Албанците ќе треба да платат парична казна од 100.000 евра.

Мечот помеѓу Србија и Албанија во Белград е прекинат по нередите кои ескалираа откако дрон со знаме на голема Албанија се појави над стадионот на Партизан.

По ова, навивачите упаднаа на теренот, а играчите се повлекоа во соблекувалните. Репрезентацијата на Албанија одби да го доигра мечот, поради што овој натпревар беше регистриран со службени 3:0 во корист на Србија.

Двата сојузи имаат право на жалба до Судот за спортска арбитража во Лозана.

Најчитани вести