петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

УЕФА го избира најдобриот фудбалер меѓу Роналдо, Ноер и Робен

ronaldo-500

Поврзани вести

Кристијано Роналдо, Мануел Ноер и Ариен Робен го сочинија триото од кое што УЕФА ќе го избере најдобриот фудбалер за натпреварувачката кампања.

Роналдо е предводникот на Реал Мадрид и со клубот ја освои Лигата на шампионите, јубилејната десетта титула, додека во елитното натпреварување беше прв стрелец постигнувајќи рекорд од 16 погодоци.

Со тимот на мадриѓаните португалскиот репрезентативец успеа да слави наслов и во националниот фудбалски куп на Шпанија.

Чуварот на мрежата на Баерн Минхен, младиот Мануел Ноер, со клубот беше меѓу четирите најквалитетни тимови во Лигата на шампионите, му честиташе на Реал Мадрид, како и да е, освои шампионска титула во Бундеслигата.

Заедно со овој успех, Ноер славеше и во купот на Германија, на Светското клупско првенство, како и во Суперкупот на Европа.

Со националната селекција ја освои шампионската титула на Светското фудбалско првенство во Бразил, каде што беше најдобар голман во натпреварувањето.

Со клупските титули како Ноер може да се пофали и колегата од тимот Ариен Робен, додека на Мундијалот холандскиот фудбалски интернационалец ја заслужи третата позиција.

Ова е четврто УЕФА признание, досега лауреати беа Лионел Меси, Франк Рибери и Андрес Иниеста.

Меѓу десетмината најдобри заедно со триото беа Томас Милер, Филип Лам, Анхел Ди Мариа, Луис Суарез, Диего Коста, Лионел Меси и Џејмс (Хамес) Родригез.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести