петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УЕФА ќе го испитува случајот во Белград

transparent-500

Поврзани вести

Навивачите на Партизан на синоќешниот меч против Тотенхем, во рамките од првото коло од Лига Европа, истакнаа транспарент со антисемитска парола поради кој клубот од Белград би можел да добие голема казна од УЕФА.

Дуелот помеѓу Партизан и Тотенхем заврши без голови, но добриот впечаток кој играчите на српскиот тим го оставија на теренот, го расипаа нивните навивачи со антисемитски транспарент на кој пишуваше “Only Jews and Pussies“.

Фановите на „црно-белите“ на овој начин алудираа на тоа дека лондонскиот тим има голем број навивачи Евреи.

Транспаренот е направен во стилот на логото на популарна серијата “Сплетки“ која во Англија носи наслов “Only Fools and Horses“.

Останува да се види каква ќе биде казната од УЕФА за Партизан поради овој транспарент на навивачите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести