Спорт

УЕФА најавува спектакл, Меси и Роналдо во иста екипа

УЕФА најавува спектакл, Меси и Роналдо во иста екипа

Европската фудбалска федерација (УЕФА) планира од 2017 година да организира Ол Стар натпревар, по истоимениот дуел сите ѕвезди во НБА лигата ,

На натпреварот ќе учествуваат најдобрите фудбалери кои настапуваат на европско тло.

Според шпанскиот весник „Ел мундо Депортиво“, тимовите ќе се викаат „Север“ и „Југ“ а во нив ќе играат фудбалери кои настапуваат во првенствата на Англија, Германија, Русија, Италија, Шпанија и Франција.

На тој начин, многу лесно би можело да се случи двете најголеми ѕвезди на денешницата, Лионел Меси и Кристијано Роналдо да и видиме во иста екипа.

На Ол Стар мечот, право на учество ќе имаат најмногу тројца фудбалери од еден клуб.