сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УЕФА со истрага против Монако

monako-500

Последни вести

Откако покрена истраги за кршење на финансискиот фер-плеј против Ливерпул и Интер, УЕФА почна истрага и против Монако.

Информацијата за покренување на истрагата ја потврди и клубот од Кнежеството.

Според информациите Монако е еден од седумте клубови кои забележале дефицит и изнесува 45 милиони евра, за периодот од 2011-та до 2014-та година. Сепак, екипата која се натпреварува во француската лига во голема мера ги намалила расходите ова лето, најмногу поради разводот на сопственикот Дмитри Риболовљев, што претставува почетен резултат на правилата за финансиски фер-плеј.

-По објавувањето на истрагата на УЕФА за финансиски фер-плеј, меѓу оние чиј дефицит е над дозволеното се најде и Монако. Клубот сака да појасни дека ова е нормално и дека ги предвиде ваквите мерки. Тоа уште еднаш ја потврдува промената на инвестициската стратегија на клубот, со цел да одговориме на стандардите кои ги бара финансискиот фер-плеј. Монако ќе достави дополнителни информации и ќе ги почитува правилата, се вели во соопштението.

Поради прекршувањето на овие правила, ПСЖ мораше да го намали бројот на пријавени фудбалери за ЛШ на 21 играч.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести