понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Уганда: За хомосексуалците доживотен затвор

Доживотен затвор за хомосексуалците во Уганда.

gej

Поврзани вести

Парламентот на Уганда го усвои нацрт-законот за доживотна казна за хомосексуалците.

Нацрт-законот предвидува казна затвор ако и едно лице  не ги пријави хомосексуалците на полицијата, пренесе  Би-Би-Си.

Лидери од целиот свет го критикуваа  новиот закон за хомосексуалноста, вклучувајќи го и американскиот претседател Барак Обама, додека некои донатори рекоа дека е можно да ја откажат својота помош за  Уганда бидејќи таму не се почитуваат правата на геј луѓето.

За да стапи законот во сила треба да го потпише претседателот Џофери Мусевени.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести