четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Угостителските услуги во јули повисоки за 0,6 отсто

wine-food-pairing-class

Поврзани вести

Цените на угостителските услуги во јули годинава во однос на претходниот месец бележат зголемување за 0,6 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Зголемување е забележано во групите Храна за 0,1 отсто, Алкохолни пијалаци за 1,3 отсто, Безалкохолни пијалаци за 0,2 отсто и Ноќевања за 1,6 отсто.

Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2014 година, во однос на истиот месец од претходната година, е намален за 1,1 отсто.

Цените на угостителските услуги за периодот јануари-јули 2014 година, во однос на овој период од минатата година, е намален за 0,6 отсто, додека во однос на декември 2013 година е зголемен за 0,3 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести