четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

УХМР најавува невреме во кое ќе врне 12 часа

dozd

Поврзани вести

Обилни врнежи, локално и над 20 литри на метар квадратен, најавува Управата за хидрометеоролошки работи. Дождот ќе ја зафати Македонија ноќта меѓу четврток и петок, во период од 12 часа.

Поради влијание на влажен бран од Медитеранот, времето утре и задутре ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, во јужните делови проследени со грмежи.

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и локални врнежи дожд со послаб интензитет и ретки грмежи.

Во петок и сабота ќе дува умерен, на места повремено засилен северозападен ветер.

УХМР предупредува во случај на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести