петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УЈП затвори 15 златарници во Струга и Охрид

zlatari-500

Последни вести

Петнаесет златари и една бетонска база во Охрид и Струга се контролирани во вчерашната заедничка акција на полициски службеници, инспектори од УЈП и Републичкиот пазарен инспекторат.

Притоа констатирани се низа прекршоци по законот за регистрирање на готовински плаќања, законот за платен промет и законот за трговија. Седум златари во Охрид и осум златари во Струга како и една бетонска база во Охрид се затворени од страна на Управа за јавни приходи.

Поради неиздавање на фискални сметки на правните субјекти изречени им се парични казни од 3.250 евра и 15 дена затворање на деловниот субјект. На бетонската база во Охрид изречена е парична глоба од 3.250 евра односно 2.500 евра за правниот субјект и 750 евра за одговорното лице.

Во акцијата, пазарниот инспекторат од неколку златари во Струга одзеде околу четири килограми злато, а во Охрид златен накит од околу 500 грама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести