четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

УЈП затвори единаесет златарници во Куманово

nakit

Последни вести

СВР Куманово, Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат завчера спровела акциска контрола во дваесет и пет златарски дуќани лоцирани во централното подрачје на Куманово.

Притоа поради констатирани неправилности во работењето по однос на неиздавање фискални сметки, немање на соодветни документи за работа, небаждарени ваги и други неправилности од страна на УЈП затворени се единаесет објекти во траење од петнаесет до триесет дена. Исто така изречени се глоби во износ од 15.700 евра, додека од страна на ДПИ изречени се глоби во вкупен износ од 4.600 евра. Од страна на полициските службеници во два објекти се пронајдени златни предмети кои потекнуваат од кражби и истите се одземени од сопствениците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести