недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Укинат данокот за недвижности во Словенија

Законот стапил на сила на почетокот на годинава, поради сузбивање на дефицитот и стабилизирање на пропаднатите јавни финансии.

stan

Поврзани вести

Уставниот суд на Словенија го поништил законот за новиот данок на ндвижности, бидејќи не е во склад со словенскиот Устав.

Законот стапил на сила на почетокот на годинава, поради сузбивање на дефицитот и стабилизирање на пропаднатите јавни финансии на оваа членка на еврозоната.

Судот соопштил дека овој закон не е во согласност со словенскиот Устав, и наредил на властите да ги следат претходните прописи, се’ додека новиот данок на недвижности не се усвои, пренесува Франс прес.

Словенската влада во ноември го усвоила овој закон, со надеж дека ќе ги зголеми буџетските приходи за 400 милиони евра и ќе ја ибрзаат стабилизацијата на јавните финансии. До тој момент, Словенија не плаќала данок за недвижности.

Противниците на тој закон тврдат дека данокот од 0,15 до 0,75 отсто на вредноста на недвижностите, донесен е пребрзо и дека со тоа товарот на кризата е ставен на грбот на даночните обврзници и земјоделците.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести