недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Укинат договорот за Црноморската флота

Crimea

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша закон за престанок на важност на четири договори за Црноморската флота, соопшти прес службата на Кремљ.

„Овој федерален закон стапува на сила од денот на неговото официјално објавување“, стои во документот кој што го пренесува „Итар тасс“.

Станува збор за прекин на важност на Договорот меѓу Русија и Украина за поделба на Црноморската флота од 28-ми мај 1997-ма година. Станува збор за договорот околу условите за влез и престој на руската Црноморска флота на територијата на Украина и Договор за взаемни плаќања поврзани со влез на руската Црноморска флота на територијата на Украина.

Рускиот претседател на 28-ми март до Думата го упати на разгледување нацрт законот за ставање вон сил на овие договори и долниот дом едногласно го усвои на 31-ви март, а Советот на Федерацијата го одобри на први април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести