недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Укината суспензијата на Нигерија

Fifa-nff500

Последни вести

Светската фудбалска федерација – ФИФА и ја укина суспензијата на Нигерија откако Владата на оваа земја одлучи да ги запре судските процеси против првите луѓе на сојузот.

Претходно, по елиминацијата на Мундијалот во Бразил, нигериските државни органи го сменија претседателот на фудбалскиот сојуз Амину Мајгари и неговите соработници и поставија свој администратор.

Владата ги обвини челниците на федерацијата дека ја посрамотиле државата не знаејќи да го решат проблемот со премиите, поради што нигериските репрезентативци пропуштија неколку тренинзи.

ФИФА експресно реагираше со суспензија на Нигерија од сите натпреварувања, како и забрана за учества во сите тела на ФИФА и на Африканската фудбалска конфедерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести