четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Украдени 50 илјади денари од црква во Кратовско

crkva-500

Последни вести

Пет мали икони и 50.000 денари се украдени од црквата „Св. Харалампије“ во кратовското село Скакулица.

Како што информираат од полицијата, кражбата се случила во период од неделата попладне до понеделникот наутро. Непознатиот крадец со сила и погоден алат делувал на металните цевки на прозорецот од црквата, го скршил истиот и влегол внатре.

Откако ги одзел парите и малите икони крадецот избегал, а полицијата превзема мерки за негово пронаоѓање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести