вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Украдени два милиони лозинки на „Фејсбук“, „Јаху“, „Твитер“…

Околу два милиони лозинки на „Фејсбук“, „Јаху“, „Гугл“, „Твитер“ и други популарни страници, се украдени и поставени он-лајн, пренесува „Би- Би- Си“.

fejsbuk

Поврзани вести

Украдените лозинки може да се искористат за пристап до доверливи лични информации од различни странции, кои потоа можат да се продадат.

„’Фејсбук’ мошне сериозно ја сфаќа доверливоста на информациите за своите корисници. Детали за овој случај се’ уште нема, но изгледа дека хакерите со помош на вирус собирале информации директно од веб пребарувачите“, рекол портпаролот на компанијата „Фејсбук“.

Тој додал дека сите компромитирани шифри се рестартирани и дека корисниците може да обезбедат поголема сигурност на своите профили.

Украдените шифри најмногу биле „слаби“, според компјутерските експерти. Меѓу нив се популарните „123456“, а потоа следат „123456789“, „1234“ и „password“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести