петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украдени лозинки од 16 милиони германски и-меилови

Канцеларијата отвори веб-сајт на кој луѓето можат да проверат дали биле жртви на кражба на имеил податоци.

lozinki

Поврзани вести

Лозинки и други детали со налози се украдени од 16 милиони корисници во Германија, соопшти германската Федерална канцеларија за безбедност, пренесува британски Би-Би-Си.

Како што наведува таа канцеларија, престапниците ги инфицирале компјутерите со програма која им овозможила да ги собере имеил адресите и лозинките.

Ова германско безбедносно тело, не изјави ништо за остварениот напредок во однос на откривањето и фаќањето на хакерите.

Канцеларијата отвори веб-сајт на кој луѓето можат да проверат дали биле жртви на кражба на имеил податоци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести