недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина: 74 пратеници ја напуштија „Партијата на регионите“

zname ukraina

Поврзани вести

Досега 74 пратеници од украинската Партија на регионите ја напуштиле политичката сила, пренесоа „УНИАН“, повикувајќи се на претседателот на парламентарната група на партијата Александар Ефремов.

Ефремов истакнал дека според официјалните податоци досега 74 пратеници се пријавиле дека ја напуштаат парламентарната група на партијата. Ефремов додал дека некои од пратениците се изјаснија дека ја напуштаат групата поради извршениот притисок врз нивните семејства.

Тој како пример го посочил инцидентот што се случил синоќа, кога непознати лица влегле во станот на ќерката на еден од пратениците.

Како владејачка сила Партијата на регионите располагаше со 205 мандати во Парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести