понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Украина бара екстрадиција на Јанукович

Janukovic nikolic

Поврзани вести

Јавното обвинителство на Украина подготвува барање за екстрадиција на Виктор Јанукович, јави „УНИАН“.

Киев има намера да побара од Москва да го екстрадира соборениот лидер, во случај да биде официјално потврдена информацијата за неговата локација на територијата на Русија.

Утрово беше објавено дека поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, кој беше соборен од власт, ќе одржи прес-конференција во рускиот град Ростов на Дон, денеска во 17 часот. Местото на одржувањето на настанот се’ уште не е прецизирано, но ќе биде објавено дополнително.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести