среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина: Демонстрантите го урнале споменикот на Ленин во Киев

Демонстрантите во центарот на Киев го срушиле споменикот на Владимир Ленин, по денешните протести на кои што повеќе стотина илјади лица побарале оставка од претседателот Виктор Јанукович.

ukraina

Поврзани вести

Триесетина маскирани лица врзале коноп околу вратот на статуата и за блиските дрвја и го собориле на земја.

Двајца пратеници од ултранационалистичката партија Слобода, присуствувале на тој настан.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести