петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Украина доби нова Влада

Арсениј Јацењак од партијата „Татковина“ е нов премиер на Украина

arsenij jacennjak

Поврзани вести

Украинскиот парламент го усвои предлогот нов премиер да биде поранешниот министер за економија, Арсениј Јацењак. За тоа време ситуацијата на Крим се компликува.

За Јацењак гласале 371 пратеници во Врховната Рада, од вкупно 417. Лидерот на партијата „Татковина“ по изборот за премиер изјави дека нема намера да се кандидира за претстојните избори, кои што се распишани за мај откако парламентот го развласти Виктор Јанукович.

Во украинскиот парламент денеска исто така е формирана и коалицијата Европски избор која се состои од 250 пратеници, мнозинството од опозициските партии. Меѓутоа, тоа нема да им биде доволно за апсолутно мнозинство за кое се потребни 300 пратеници.

Поранешната владејачка партија, Партија на регионите, истовремено најави дека ќе формира опозициски блок.

Во говорот пред пратениците, откако беше избран за премиер, Јацењук најави проевропски курс на новата влада и апелирал до Русија да соработува во врска со испорачување на симнатиот од власт претседател Јанукович, кому Русија му ја уважи молбата да му пружи заштита.

Јацењук вели дека владата ќе мора да преземе непопуларни мерки за да ја извлече земјата од економската криза.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести