недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Украина е на раб на банкрот, фискалниот дефицит е 289 милијарди гривни

jacenjuk

Последни вести

Вкупниот обем на фискалниот дефицит на Украина изнесува 289 милијарди гривни. Ова го изјавил украинскиот премиер Арсениј Јацењук, во своето обраќање пред Врховната Рада за економската состојба на земјата, јавуваат тамошните медиуми, пренесува Нетпрес.

„Земјата се наоѓа на работ на економски и финансиски банкрот. Вкупниот размер на фискалниот дефицит изнесува 289 милијарди гривни“, рекол Јацењук.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести