четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Украина го повика населението на Крим да не учествува на референдумот

Russia Ukraine

Поврзани вести

Врховната рада на Украина повика да се прекине дејството на одлуката на Врховниот совет на Автономна Република Крим за одржување референдум на 16 март. Украинските пратеници нагласуваат дека одлуката на Кримскиот Парламент е во спротивност на Уставот на Украина, пренесе „УНИАН“.

Документот е поддржан со гласовите на 255 пратеници од регистрирани 324 во салата на Парламентот. Поддршка ја поткрепуваат и 24 пратеници од Партијата на регионите.

За време на дебатата во изјавата беше додаден текст со повик до жителите на Крим да не учествуваат на референдумот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести