петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина го затвори притокот на вода во Крим

85 отсто од слатката вода на Крим доаѓа преку Северниот кримски канал. Тој е изграден меѓу 1961 и 1971 година.

download (5)

Последни вести

Украина го затвори доводот на вода преку Северниот кримски канал, преку кој водата од реката Днепар доаѓаше на Крим, пренесува „Газета.ру“.

Како што се наведува, 85 отсто од слатката вода на Крим доаѓа преку Северниот кримски канал. Тој е изграден меѓу 1961 и 1971 година.

Проблемите со водоснабдувањето во Крим започнаа со намалувањето на испораките на вода од Украина преку Северниот кримски канал. Поради тоа наводнувањето на Крим е загрозено, па родот на житото, зеленчукот и другите култури е во опасност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести