вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Украина „голем залак“ за Меркел

Меркел пред нов голем предизвик

Angela Merkel

Поврзани вести

Дали Германија ќе може да посредува во решавање на украинската криза, а Ангела Меркел да го смири Владимир Путин, е едно од прашањата на голем број медиуми и аналитичари.

„Сите погледи се насочени кон Меркел“, пишува моќниот политички магазин „Шпигел“ кој што најдобро ја илустрирал ситуацијата, не само онаа во која сега се наоѓа владата во Берлин за која Украина ќе биде „крупен залак“.

Меркел, според германските аналитичари, прави „шпага“ меѓу Путин и американскиот претседател Барак Обама, а медиумите имаат една едноставна и точна констатација дека Америка е „половина свет“ оддалечена од Украина, а Фракфурт од Севастопол само неколку часа лет, укажува на потребата во овој драматичен судир да се реши со помош на дипломатијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести