недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Украина и ЕУ денеска потпишуваат договор за асоцијација

ukraina-eu

Поврзани вести

Европската Унија и Украина денеска ќе го потпишат договор за асоцијација, пренесе „Униан“. Од европската страна својот потпис ќе го стави претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, а од украинска, премиерот Арсениј Јаценјук.

Страните ќе потпишат и дополнителен документ, според кој политичкиот дел од договорот веднаш влегува во сила. Во исто време, економскиот дел од договорот ќе биде валиден по завршувањето на изборниот процес во Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести